Линда Штал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линда Штал 2011 година

Линда Штал (германски: Linda Stahl, Штајнхајм, 2 октомври 1985 ) е германска атлетичарка, специјалист за фрлање копје .

Животопис[уреди | уреди извор]

Првиот голем успех бил постигнат во сезоната 2007 со победата на Европското јуниорско првенство во Дебрецен со 62.17 метри. Во истата година, учествувала на Светското првенство во Осака, освојувајќи го осмото место, а следниот во Берлин во 2009 година. е шеста.

На 29 јули 2010 година, Линда Штал ја освоила првата голема меѓународна победа во финалето на Европското првенство во Барселона, со што станала европски шампион со резултат од 66,81 метри, подобрување на личниот рекорд за 75 см.

Во 2012 година, таа ја освоила бронзата на Европското првенство во Хелсинки, а потоа и бронзениот олимписки медал на Игрите во Лондон зад чешката Барбора Паткакова и второпласираната германска Кристина Оберфел .

На четвртото Светско првенство во 2013 година во Москва, Линда Штал е четврта. Во јуни 2014 година, таа поставила нов личен рекорд за време на Адидас Дијамант Лигата Адидас Гран со 67,32 метри во Њујорк .[1] .

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Датум Конкуренција Град Пласман Резултатот
2007 година Европско јуниорско првенство U-23 Дебрецен 1. 62,17 м
Светско првенство Осака 8. 61,03 м
2009 година Светско првенство Берлин 6. 63,23 м
2010 година Зимски европски куп во диплома настани Арл 3. 60,56 м
Европско првенство Барселона 1. 66,81 м
Континентален куп Сплит 4. 60,37 м
2012 Европско првенство Хелсинки 3. 63,69 м
Олимписки игри Лондон 3. 64,91 м
2013 Зимски европски куп во диплома настани Кастелон де ла Плана 3. 61,97 м
Светско првенство Москва 4. 64,78 м
2014 Зимски европски куп во диплома настани Leirija 1. 60,56 м
Европско првенство во атлетика Бранзвик 3. 61,58 м
Европско првенство во атлетика Цирих 3. 63,91 м
2015. Светско првенство Пекинг 10. 59,88 м

Личен рекорд[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултатот Град Датум
Фрлање на копје 67,32 м Њујорк 14 јуни 2014 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]