Бети Хајдлер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бети Хајдлер (германски: Betty Heidler, 14 октомври 1983 во Берлин) — германскиа спортистка, светски шампион и рекордер во фрлање чекан .

Бета живее во Франкфурт и е член на АК Ајнтрахт Франкфурт. Таа работи во полиција.

Таа го одржала светскиот рекорд до 21 август 2014 со резултат 79,42 метри, постигнат на Хејл на 21 мај 2011 година . година.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]