Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во хокеј на трева на Летните олимписки игри 2012 се одржаа од 29 јули до 11 август 2012 година во Ривербанк арената, Лондон. На 13 ноември 2010 година, Меѓународната Хокеј федерација одлучила да учествуваат по 12 репрезентации во машката и женската категорија.[1]

Германија го освоила златниот медал во машка конкуренција по четврти пат, а додека пак во женска конкуренција по третпат најуспешна била Холандија.

Натпреварите во хокеј на трева се одржаа во Ривербанк арената.

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

П Преелиминации ½ Полуфинале Ф Финале
Категорија↓/Датум → 29 јули 30 јули 31 јули 1 август 2 август 3 август 4 август 5 август 6 август 7 август 8 август 9 август 10 август 11 август
Мажи П П П П П ½ Ф
Жени П П П П П ½ Ф

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Група А Група Б
 • Австралија Австралија
 • Обединето Кралство Велика Британија
 • Шпанија Шпанија
 • Пакистан Пакистан
 • Аргентина Аргентина
 • ЈАР Јужна Африка
 • Германија Германија
 • Холандија Холандија
 • Јужна Кореја Јужна Кореја
 • Нов Зеланд Нов Зеланд
 • Индија Индија
 • Белгија Белгија

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Група А Група Б
 • Холандија Холандија
 • Обединето Кралство Велика Британија
 • Кина Кина
 • Јужна Кореја Јужна Кореја
 • Јапонија Јапонија
 • Белгија Белгија
 • Аргентина Аргентина
 • Германија Германија
 • Нов Зеланд Нов Зеланд
 • Австралија Австралија
 • САД САД
 • ЈАР Јужна Африка

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Мажи  Германија (GER)  Холандија (NED)  Австралија (AUS)
Жени  Холандија (NED)  Аргентина (ARG)  Велика Британија (GBR)

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Холандија 1 1 0 2
2 Германија 1 0 0 1
3 Аргентина 0 1 0 1
4 Австралија 0 0 1 1
Велика Британија 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIH release 2012 Olympic Qualification quotas“. Предлошка:IntFed. 2010-11-13. Посетено на 2011-08-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]