Прејди на содржината

Атлетика на Летните олимписки игри 2012 – 100 метри за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атлетика на
Летните олимписки игри 2012

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

Натпреварите во трката на 100 метри за мажи на Летните олимписки игри 2012 се одржале од 4 до 5 август 2012 година на Олимпискиот стадион во Лондон.

Систем на натпреварување

[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето во оваа атлетска дисциплина ќе се одржи во четири нивоа во два дена. Во првото ниво учествуваат само оние атлетичари кои не успеале да дојдат до минимална олимписка норма[1]. Во второто ниво, четвртфиналето, пласираните натпреварувачи од квалификациите заедно со останатите атлетичари (со норма) се натпреваруваат во 5 групи од по 8 натпреварувачи, од кои најдобрите тројца од секоја група како и еден со најдобар резултат се пласираат во полуфиналето. Полуфиналето и финалето се одржуваат следниот ден. Во финалето се натпреваруваат 8 натпреварувачи.

Пред натпреварувањето, рекордите беа следниве:

Светски рекорд  Јусејн Болт (JAM) 9.58 Берлин, Германија 16 август 2009
Олимписки рекорд 9.69 Пекинг, Кина 16 август 2008
Најдобар резултат во сезоната  Јохан Блејк (JAM) 9.75 Кингстон, Јамајка 30 јуни 2012

Распоред

[уреди | уреди извор]
Ден Време Ниво
Сабота 4 август, 2012 10:00
12:30
Квалификации
Четвртфинале
Недела, 5 август 2012 19:45
21:50
Полуфинале
Финале
Место Патека Име Националност Резултат Забелешки
 Златен 7 Јусејн Болт  Јамајка (JAM) 9,629 OR
 Сребрен 5 Јоан Блејк  Јамајка (JAM) 9,75 PB
 Бронзен 6 Џастин Гетлин  САД (USA) 9,79 PB
4 4 Тајсон Геј  САД (USA) 9,80 SB
5 8 Рајан Бејли  САД (USA) 9,88 PB
6 9 Куранди Мартина  Холандија (NED) 9,94
7 2 Ричард Томпсон Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI) 9,98
8 3 Асафа Пауел  Јамајка (JAM) 11,99
Ветер: +1,5 м/с