Најџел Амос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Најџел Амос
Nijel Amos.jpg
Амос во 2012 година
Лични податоци
НационалностБоцвана Боцвана
Роден(а)15 март 1994 (1994-03-15) (27 г.)
Маробела, Боцвана
Висина&100000000000001790000001,79 м
Тежина60 kg (130 lb)
Спорт
СпортАтлетика
Дисциплини400 м, 800 м
Успеси и титули
Лични рекорди200 м: 21.34 [1]
400 м: 45.56[1]
800 м: 1:41.73[1] СЈР

Најџел Карлос Амилфитано Амос (роден на 15 март 1994 г.) — атлетичар од Боцвана кој е специјализиран за трката на 800 метри. Во оваа дисциплина тој го освоил сребрениот медал на Летните олимписки игри 2012, со што на својата земја ѝ го донел првиот олимписки медал во историјата.

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Датум Место
400 м 45,56 26 април 2014 Абиџан, Брег на Слонова Коска
800 м 1.41,73 (СЈР) 9 август 2012 Лондон, Обединето Кралство
1.000 м 2.25,21 15 јули 2010 Рабат, Мароко
3.000 м 8.33,93 23 мај 2010 Габороне, Боцвана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 All-Athletics. „Profile of Nijel Amos“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Рекорди
Претходник
Судан Абубакер Каки Хамис
Светски јуниорски рекордер на 800 метри
9 август 2012 – сè уште
На должноста