Прејди на содржината

Велика Британија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Британија на Олимписките игри

Знаме на Обединетото Кралство
МОК-код  GBR
НОК Британска олимписка асоцијација
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Обединетото Кралство за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина. Од тогаш, Обединетото Кралство нема пропуштено ниту еден мундијал, и на секој мундијал има освојувано медал.

На Зимските олимписки игри, за првпат настапила во 1926 година, кои се одржале во Шамони.

Државата на двапати била организатор односно домаќин на ова натпреварување и тоа:

Исто така, во Лондон ќе се одржат и Летните олимписки игри во 2012 година.

Олимписките спортисти на сите досегашни натпреварувања, заклучно со 2009 година освоиле вкупно 736 медали, од кој 715 на летните и 21 на Зимските олимписки игри.

Олимпискиот комитет на Обединетото Кралство (англиски: British Olympic Association) бил основан во 1905 година од страна на МОК.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1896 Атина 2 3 2 7
1900 Париз 15 6 9 30
1904 Сент Луис 1 1 0 2
1908 Лондон 56 51 39 146
1912 Штокхолм 10 15 16 41
1920 Антверпен 15 15 13 43
1924 Париз 9 13 12 34
1928 Амстердам 3 10 7 20
1932 Лос Анђелес 4 7 5 16
1936 Берлин 4 7 3 14
1948 Лондон 3 14 6 23
1952 Хелсинки 1 2 8 11
1956 Мелбурн и Штокхолм 6 7 11 24
1960 Рим 2 6 12 20
1964 Токио 4 12 2 18
1968 Мексико Сити 5 5 3 13
1972 Минхен 4 5 9 18
1976 Монтреал 3 5 5 13
1980 Москва 5 7 9 21
1984 Лос Анџелес 5 11 21 37
1988 Сеул 5 10 9 24
1992 Барселона 5 3 12 20
1996 Атланта 1 8 6 15
2000 Сиднеј 11 10 7 28
2004 Атина 9 9 12 30
2008 Пекинг 19 13 15 47
2012 Лондон
Вкупно 207 255 253 715

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони 1 1 2 4
1928 Санкт Мориц 0 0 1 1
1932 Лејк Плесид 0 0 0 0
1936. Гармиш-Партенкирхен 1 1 1 3
1948. Санкт Мориц 0 0 2 2
1952 Осло 1 0 0 1
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 1 0 0 1
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 1 0 0 1
1980. Лејк Плесид 1 0 0 1
1984. Сараево 1 0 0 1
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 2 2
1998. Нагано 0 0 1 1
2002. Солт Лејк Сити 1 0 1 2
2006. Торино 0 1 0 1
2010. Ванкувер 1 0 0 1
Вкупно 9 3 10 22

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Office for National Statistics (2000), Britain 2001: The Official Handbook of the United Kingdom, London: Stationery Office Books, ISBN 978-0116212788
  • „Освајачи олимпијских медаља“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Обединетото Кралство“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.