Бермуда на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бермуда на Олимписките игри

Знаме на Бермуда
МОК-код  BER
НОК Олимписки комитет на Бермуда
Порталwww.olympics.bm
Олимписка историја
Летни олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022

Бермуда првпат настапила на Олимписките игри во 1936 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри за првпат настапиле во 1992 година.

Националниот олимписки комитет на Бермуда бил основан во 1935 година и бил признаен во 1936 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Германија Берлин 1936 5 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 1948 12 0 0 0 0
Финска Хелсинки 1952 6 0 0 0 0
Австралија Мелбурн 1956 3 0 0 0 0
Италија Рим 1960 9 0 0 0 0
Јапонија Токио 1964 4 0 0 0 0
Мексико Мексико Сити 1968 6 0 0 0 0
Западна Германија Минхен 1972 9 0 0 0 0
Канада Монтреал 1976 16 0 0 1 1 37
СССР Москва 1980 Бојкот на игрите
САД Лос Анџелес 1984 12 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 12 0 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 20 0 0 0 0
САД Атланта 1996 9 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 6 0 0 0 0
Грција Атина 2004 10 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 6 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 8 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 8 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 2 1 0 0 1
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 1 0 1 2 141

Учество и медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Спортисти по спорт Медали Вкупно Ранг
Luge Skeleton Cross country skiing
Франција Албертвил 1992 1 1 - - 0 0 0 0
Норвешка Лилехамер 1994 1 1 - - 0 0 0 0
Јапонија Нагано 1998 1 1 - - 0 0 0 0
САД Солт Лејк Сити 2002 1 1 - - 0 0 0 0
Италија Торино 2006 1 - 1 - 0 0 0 0
Канада Ванкувер 2010 1 - - 1 0 0 0 0
Русија Сочи 2014 1 - - 1 0 0 0 0
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018 1 - - 1 0 0 0 0
Кина Пекинг 2022 Иден настан
Италија Милано-Кортина 2026

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
Триатлон1001
Бокс0011
Вкупно1012

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Кларенс Хил Канада Монтреал 1976 Бокс Тешка категорија
 Златен Флора Дафи Јапонија Токио 2020 Триатлон Триатлон женска конкуренција

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.
  • „Олимписки комитет на Бермуда“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.