Освојувачи на медали на Летните олимписки игри 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Летните олимписки игри 1984 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоија медали. Најуспешна нација на игрите беше репрезентацијата на САД, која освоила 83 златни од вкупно 174 медали.

Најуспешен натпреварувач на игрите била романската гимнастичарка Екатерина Сабо, која освола 4 златни и 1 сребрен медал.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 САД (1984) 83 61 30 174
2 Романија (1984) 20 16 17 53
3 Западна Германија (1984) 17 19 23 59
4 Кина (1984) 15 8 9 32
5 Италија (1984) 14 6 12 32
6 Канада (1984) 10 18 16 44
7 Јапонија (1984) 10 8 14 32
8 Нов Зеланд (1984) 8 1 2 11
9 Југославија (1984) 7 4 7 18
10 Јужна Кореја (1984) 6 6 7 19
11 Велика Британија (1984) 5 11 21 37
12 Франција (1984) 5 7 16 28
13 Холандија (1984) 5 2 6 13
14 Австралија (1984) 4 8 12 24
15 Финска (1984) 4 2 6 12
16 Шведска (1984) 2 11 6 19
17 Мексико (1984) 2 3 1 6
18 Мароко (1984) 2 0 0 2
19 Бразил (1984) 1 5 2 8
20 Шпанија (1984) 1 2 2 5
21 Белгија (1984) 1 1 2 4
22 Австрија (1984) 1 1 1 3
23 Кенија (1984) 1 0 2 3
23 Португалија (1984) 1 0 2 3
25 Пакистан (1984) 1 0 0 1
26 Швајцарија (1984) 0 4 4 8
27 Данска (1984) 0 3 3 6
28 Јамајка (1984) 0 1 2 3
28 Норвешка (1984) 0 1 2 3
30 Грција (1984) 0 1 1 2
30 Нигерија (1984) 0 1 1 2
30 Порторико (1984) 0 1 1 2
33 Колумбија (1984) 0 1 0 1
33 Брег на Слоновата Коска (1984) 0 1 0 1
33 Египет (1984) 0 1 0 1
33 Ирска (1984) 0 1 0 1
33 Перу (1984) 0 1 0 1
33 Сирија (1984) 0 1 0 1
33 Тајланд (1984) 0 1 0 1
40 Турција (1984) 0 0 3 3
40 Венецуела (1984) 0 0 3 3
42 Алжир (1984) 0 0 2 2
43 Камерун (1984) 0 0 1 1
43 Кинески Тајпеј (1984) 0 0 1 1
43 Доминиканска Република (1984) 0 0 1 1
43 Исланд (1984) 0 0 1 1
43 Замбија (1984) 0 0 1 1
Вкупно 226 219 243 688

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]