Освојувачи на медали на Летните олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Летните олимписки игри 1988 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоија медали. Најуспешна нација на игрите беше репрезентацијата на Советскиот Сојуз, која освоила 55 златни од вкупно 132 медали.

Најуспешен натпреварувач на игрите била источногерманската пливачка Кристин Ото, која освола 6 златни медали.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз 55 31 46 132
2 Flag of East Germany.svg Источна Германија 37 35 30 102
3 Flag of the United States.svg САД 36 31 27 94
4 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 12 10 11 33
5 Flag of Germany.svg Западна Германија 11 14 15 40
6 Flag of Hungary.svg Унгарија 11 6 6 23
7 Flag of Bulgaria (1971-1990).svg Бугарија 10 12 13 35
8 Flag of Romania.svg Романија 7 11 6 24
9 Flag of France.svg Франција 6 4 6 16
10 Flag of Italy.svg Италија 6 4 4 14
11 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 5 11 12 28
12 Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 5 10 9 24
13 Flag of Kenya.svg Кенија 5 2 2 9
14 Flag of Japan.svg Јапонија 4 3 7 14
15 Flag of Australia.svg Австралија 3 6 5 14
16 Flag of SFR Yugoslavia.svg Југославија 3 4 5 12
17 Flag of Czechoslovakia.svg Чехословачка 3 3 2 8
18 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 3 2 8 13
19 Flag of Canada.svg Канада 3 2 5 10
20 Flag of Poland.svg Полска 2 5 9 16
21 Flag of Norway.svg Норвешка 2 3 0 5
22 Flag of the Netherlands.svg Холандија 2 2 5 9
23 Flag of Denmark.svg Данска 2 1 1 4
24 Flag of Brazil.svg Бразил 1 2 3 6
25 Flag of Finland.svg Финска 1 1 2 4
25 Flag of Spain.svg Шпанија 1 1 2 4
27 Flag of Turkey.svg Турција 1 1 0 2
28 Flag of Morocco.svg Мароко 1 0 2 3
29 Flag of Austria.svg Австрија 1 0 0 1
29 Flag of Portugal.svg Португалија 1 0 0 1
29 Flag of Suriname.svg Суринам 1 0 0 1
32 Flag of Sweden.svg Шведска 0 4 7 11
33 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 0 2 2 4
34 Flag of Jamaica.svg Јамајка 0 2 0 2
35 Flag of Argentina.svg Аргентина 0 1 1 2
36 Flag of Chile.svg Чиле 0 1 0 1
36 Flag of Costa Rica.svg Костарика 0 1 0 1
36 Flag of Indonesia.svg Индонезија 0 1 0 1
36 Flag of Iran.svg Иран 0 1 0 1
36 Flag of the Netherlands Antilles (1986-2010).svg Холандски Антили 0 1 0 1
36 Flag of Peru (state).svg Перу 0 1 0 1
36 Flag of Senegal.svg Сенегал 0 1 0 1
36 Flag of the United States Virgin Islands.svg Девствени Острови 0 1 0 1
44 Flag of Belgium (civil).svg Белгија 0 0 2 2
44 Flag of Mexico.svg Мексико 0 0 2 2
46 Flag of Colombia.svg Колумбија 0 0 1 1
46 Flag of Djibouti.svg Џибути 0 0 1 1
46 Flag of Greece.svg Грција 0 0 1 1
46 Flag of Mongolia.svg Монголија 0 0 1 1
46 Flag of Pakistan.svg Пакистан 0 0 1 1
46 Flag of the Philippines.svg Филипини 0 0 1 1
46 Flag of Thailand.svg Тајланд 0 0 1 1
Вкупно 241 234 264 739

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]