Суринам на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суринам на Олимписките игри

Знаме на Суринам
МОК-код  SUR
НОК Олимписки комитет на Суринам (SOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Суринам првпат настапиле на Олимписките игри во 1960 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1960 година и Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри Суринам никогаш не учествувал.

Спортистите на земјата на Олимписките игри досега имаат освоено 2 медали, од кои 1 златен.

Националниот олимписки комитет на Суринам бил основан во 1959 година и бил признаен во 1959 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Италија Рим 1960 1 0 0 0 0
Јапонија Токио 1964 Не учествувале
Мексико Мексико Сити 1968 1 0 0 0 0
Западна Германија Минхен 1972 2 0 0 0 0
Канада Монтреал 1976 3 0 0 0 0
СССР Москва 1980 Не учествувале
САД Лос Анџелес 1984 5 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 6 1 0 0 1 29
Шпанија Барселона 1992 6 0 0 1 1 54
САД Атланта 1996 7 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 4 0 0 0 0
Грција Атина 2004 4 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 4 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 5 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 6 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 3 0 0 0 0
Франција Париз 2024 Иден Настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 1 0 1 2

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
Пливање1012
Вкупно1012

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Златен Ентони Нести Јужна Кореја Сеул 1988 Пливање 100 м делфин
 Бронзен Ентони Нести Шпанија Барселона 1992 Пливање 100 м делфин

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Суринам“. International Olympic Committee.
  • „Суринам“. Olympedia.com.