Мексико на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мексико на Олимписките игри

Знаме на Мексико
МОК-код  MEX
НОК Олимписки комитет на Мексико
COM-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932–1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010

Мексико првпат настапил на Олимписките игри во 1900 година и по пауза од 24 години повторно се вратил во 1924 година и оттогаш настапил на сите натпреварувања.

Мексико на Зимските олимписките игри за првпат настапил во 1928 година. Мексиканските спортисти на Олимписките игри имаат освоено вкупно 62 медали од кои 13 златни.

Националниот олимписки комитет на Мексико бил основан во 1923 година и бил признаен во 1923 година.

Град Мексико во 1968 година бил домаќин на Летните олимписки игри.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Атина Мексико не учествувал
Париз 0 0 1 1
Сент Луис Мексико не учествувал
Лондон Мексико не учествувал
Стокхолм Мексико не учествувал
Антверпен Мексико не учествувал
Париз 0 0 0 0
Амстердам 0 0 0 0
Лос Анџелес 0 2 0 2
Берлин 0 0 3 3
Лондон 2 1 2 5
Хелсинки 0 1 0 1
Мелбурн и Стокхолм 1 0 1 2
Рим 0 0 1 1
Токио 0 0 1 1
Град Мексико 3 3 3 9
Минхен 0 1 0 1
Монтреал 1 0 1 2
Москва 0 1 3 4
Лос Анџелес 2 3 1 6
Сеул 0 0 2 2
Барселона 0 1 0 1
Атланта 0 0 1 1
Сиднеј 1 2 3 6
Атина 0 3 1 4
Пекинг 2 0 1 3
Лондон 1 3 3 7
Вкупно 13 21 28 62

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Шамони Мексико не учествувал
Сент Мориц 0 0 0 0
Лејк Плесид Мексико не учествувал
Гармиш-Партенкирхен Мексико не учествувал
Сент Мориц Мексико не учествувал
Осло Мексико не учествувал
Кортина д'Ампецо Мексико не учествувал
Скво Вали Мексико не учествувал
Инсбрук Мексико не учествувал
Гренобл Мексико не учествувал
Сапоро Мексико не учествувал
Инсбрук Мексико не учествувал
Лејк Плесид Мексико не учествувал
Сараево 0 0 0 0
Калгари 0 0 0 0
Албервил 0 0 0 0
Лилехамер 0 0 0 0
Нагано Мексико не учествувал
Солт Лејк Сити 0 0 0 0
Торино Мексико не учествувал
Ванкувер 0 0 0 0
Сочи 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0