Сао Томе и Принсипе на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сао Томе и Принсипе на Олимписките игри

Знаме на Сао Томе и Принсипе
МОК-код  STP
НОК Олимписки комитет на Сао Томе и Принсипе
Олимписка историја
Летни олимпијади

Сао Томе и Принсипе досега се натпреварувале на пет изданија од Летните олимписки игри. Земјата своето прво учество го имала на Летните олимписки игри 1996 во Атланта. Тие никогаш не учествувале на Зимски олимписки игри. Земјата не освоила ниту еден олимписки медал.

Националниот олимписки комитет на Сао Томе и Принсипе е основан во 1979 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1993 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]