Хаити на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаити на Олимписките игри

Знаме на Хаити
МОК-код  HAI
НОК Олимписки комитет на Хаити (COH)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Хаити првпат настапиле на Олимписките игри во 1900 година и оттогаш не учествувале на 11 Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри Хаити никогаш не учествувал.

Спортистите на земјата на Олимписките игри досега имаат освоено 2 медали.

Националниот олимписки комитет на Хаити бил основан во 1914 година и бил признаен во 1924 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Париз 0 0 0 0
Сент Луис Хаити не учествувале
Лондон Хаити не учествувале
Стокхолм Хаити не учествувале
Антверпен Хаити не учествувале
Париз 0 0 1 1
Амстердам 0 1 0 1
Лос Анџелес 0 0 0 0
Берлин Хаити не учествувале
Лондон Хаити не учествувале
Хелсинки Хаити не учествувале
Мелбурн и Стокхолм Хаити не учествувале
Рим 0 0 0 0
Токио Хаити не учествувале
Мексико Сити Хаити не учествувале
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва Хаити не учествувале
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0
Вкупно 0 1 1 2