Чешка на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка на Олимписките игри

Знаме на Чешката Република
МОК-код  CZE
НОК Чешки олимписки комитет
официјално мрежно место (чешки)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Бохемија (1900–1912)
Чехословачка (1920–1992)

Чешка за првпат учествувала na Олимписките игри во 1994 година. На Зимските олимписки игри од 1994 и Летните олипмписки игри од 1996 година. Оттогаш, репрезентативците од оваа земја немаат пропушртено ниту едни игри.

Чешка никогаш не била домаќин на Олимписките игри. Заклучно со 2009, чешките Олимпијци освоиле 43 медали на Олимпијадите, од кои 33 на летните и 10 на зимските.

Националниот олимписки комитет на Чешка (чешки:Český olympijský výbor) е официјално основан во 1899, аод страна на МОК е признаен во 1993 година.

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на Чешка на ЛОИ
Место на одржување Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1996 Атланта 4 3 4 11
2000 Сиднеј 2 3 3 8
2004 Атина 1 3 4 8
2008 Пекинг 3 3 - 6
2012 Лондон
Вкупно 10 12 11 33

Медеали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на Чешка на ЗОИ
Место на одржување Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 1 1 1 3
2002. Солт Лејк Сити 1 2 0 3
2006. Торино 1 2 1 4
2010. Ванкувер 2 0 4 6
Вкупно 5 5 6 16

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на медали на Олимписките игри“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Чешка“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.