Кајманските Острови на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајмански Острови на Олимписките игри

Знаме на Кајмански Острови
МОК-код  CAY
НОК Олимписки комитет на Кајманските Острови (CIOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
2010 • 2014 • 2018 • 2022

Кајманските Острови првпат настапиле на Олимписките игри во 1976 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

Кајманските Острови на Зимските олимписките игри за првпат настапиле во 2010 година. Спортистите на Олимписките игри немаат освоено медали.

Националниот олимписки комитет на Кајманските Острови бил основан во 1973 година и бил признаен во 1976 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Канада Монтреал 1976 2 0 0 0 0
СССР Москва 1980 Не учествувале
САД Лос Анџелес 1984 8 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 8 0 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 10 0 0 0 0
САД Атланта 1996 9 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 3 0 0 0 0
Грција Атина 2004 5 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 4 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 5 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 5 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 5 0 0 0 0
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0

Учество и медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Канада Ванкувер 2010 1 0 0 0 0
Русија Сочи 2014 1 0 0 0 0
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018 Не учествувале
Кина Пекинг 2022 Иден настан
Италија Милано-Кортина 2026
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Кајманските Острови“. International Olympic Committee.
  • „Кајманските Острови“. Olympedia.com.
  • „Кајманските Острови“. olympanalyt.com.