Босна и Херцеговина на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Босна и Херцеговина на Олимписките игри

Знаме на Босна и Херцеговина
МОК-код  BIH
НОК Олимписки комитет на Босна и Херцеговина
Официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1992 зимски)

Босна и Херцеговина за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1992 година кои се одржале во Барселона. Претходно, нејзините репрезентативци биле дел од екипата на СФРЈ. Досега, оваа земја нема освоено медал.

Олимпискиот комитет на Босна и Херцеговина (боасански:Олимпијски комитет Босне и Херцеговине) е основан во 1992 година, а во 1993 е примен во МОК.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1992. Барселона 0 0 0 0
1996. Атланта 0 0 0 0
2000. Сиднеј 0 0 0 0
2004. Атина 0 0 0 0
2008. Пекинг 0 0 0 0

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Учество Olympic rings without rims.svg
ЗОИ Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Сот Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
ОИ Злато Сребро Бронза Вкупно
ЛОИ 0 0 0 0
ЗОИ 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]