Прејди на содржината

Знаме на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Босна и Херцеговина
}}
Употреба државно знаме национално знаме
Сразмер 5:3
Усвоено 4 февруари 1998[1]
Опис Сина позадина на која се наоѓаат златни ѕвезди и триаголник, силуета на територијата на БиХ.
Творец Карлос Вестендорп

Знамето на Босна и Херцеговина се состои од жолт триаголник со девет ѕвезди кои и одозгора и одоздола продолжуваат кон бесконечност претставувајќи ја европската иднина на земјата. Поставени се на сина основа. Трите страни на триаголникот го претставуваат главниот етнички состав на Босна: Срби, Хрвати и Бошњаци. Исто така триаголникот потсетува на територијата на Босна и Херцеговина. Доста често боите на знамето се нарекуваат и како бои на мирот.

Претходни предлози[уреди | уреди извор]

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zakon o zastavi Bosne i Hercegovine (англиски: Law on the State flag of Bosnia and Herzegovina), published on August 3, 2001 and valid from August 10, 2001; according to the Article 13 of the Law which proclaimed vacatio legis of seven days. Službeni glasnik BiH dated: August 10, 2001) (англиски: Official Gazette of Bosn. & Herz.) No. 19/01, published on August 3, 2001.