Знаме на Приднестровие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Приднестровие

Знамето на Приднестровие е верзија на поранешната Молдавска ССР. Моменталниот облик е усвоен со Законот за државни симболи од 2000 година.

Знамето е во употреба од распадот на СССР, но без срп, чекан и ѕвезда, иако некогаш овие симболи биле користени и во службени прилики.

За невладини цели се користи и поедноставено знаме без симболи и без пропишани пропорции.

Поврзано[уреди | уреди извор]