Прејди на содржината

Знаме на Гибралтар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Гибралтар
Знамето на владата на Гибралтар
Знамето на Гибралтарскиот Камен

Знамето на Гибралтар е приказ на неговиот грб, одобрен од страна на кралицата Изабела од Кастиља, на 10 јули 1502 година.

Знамето е посебно по тоа што е единствено од сите знамиња на британските колонии кое не е засновано на знамето на Обединетото Кралство. Поради своето историско потекло доста е популарно помеѓу жителите на Гибралтар, поготово на противниците на британската власт. Знамето на гувернерот се состои од темносина основа во чиј кантон се наоѓа знамето на ОК, а во полето се наоѓа грбот на Гибралтар.

Поврзано[уреди | уреди извор]