Знаме на Фарските Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на
}}
Сразмер 8:11
Усвоено 23 март 1948
Опис Црвен крст со сини гранични ленти на бела позадина.

Знамето на Фарските Острови е официјално знаме на оваа автономна покраина во рамките на Данска. Знамето е со бела заднина на која има приказ на скандинавски крст во црвена боја со сини ленти околу крстот. Ова знаме било создадено во 1919 година од Јенс Оливер Лисберг. За првпат знамето било поставено на островите на 22 јуни истата година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]