Знаме на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Знаме на Норвешка
}}
Употреба Граѓанско и пловно знаме
Сразмер 22:16
Усвоено 13 јули 1821
Опис Син крст со бели гранични ленти на црвена позадина.
Творец Фредрик Мелцер
}}
Варијанта на знамето на Норвешка
Употреба Државно, воено, управно пловно и морнаричко знаме
Сразмер 27:16

Знамето на Норвешка е официјалното знаме на државата. Знамето е составено од цврена позадина на која има претставено син скандинавски крст со бели граници околу крстот. Крстот го симболизира христијанството во земјата. Димензиите на норвешкото знаме се 22:16.

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]