Знаме на Џерси

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Џерси
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме
Сразмер 3:5[1]
Усвоено 7 април 1981

Знамето на Џерси е усвоено од страна на тамошната власт на 12 јуни 1979 година, прогласено од страна на кралицата Елизабета II на 10 декември 1980, а првпат службено истакнато на 1 април 1981 година.

Знамето има бела основа на која се ноѓа дијагонален црвен крст (крстот на Свети Патрик) чии краци одат по краевите на знамето, а во горниот квадрат, над пресекот на крстот, се наоѓа грбот на Џерси.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jersey“. Flags of the World. 28 July 2007.