Знаме на Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Казахстан
}}
Назив Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и граѓанско поморско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 24 јануари 1996
Творец Шакен Нијазбеков
}}
Варијанта на знамето на Казахстан
Употреба управно пловно знаме државно поморско знаме
Сразмер 1:2
}}
Варијанта на знамето на Казахстан
Употреба морнаричко знаме военоморнаричко знаме
Сразмер 1:2

Знамето на Казахстан (казашки: Қазақстан байрағы, Qazaqstan bayrağı') е националното знаме на државата усвоено на 4 јуни 1992 и со тоа се заменило знамето на Казашка Советска Социјалистичка Република. Казашкото знаме е дизајнирано од Шакен Нијазбеков.

Опис[уреди | уреди извор]

Националното знаме на Казахстан е во сина боја со златно сонце во средината околено со 32 зраци и со степски орел под него. Од страна на сонцето и орелот се наоѓа златен казашки вез.[1] Оваа претстава на знамето значи поврзаност на стариот ханат и Казаците. Сината боја ги претставува турските народи, но има и религиозни мотиви. Сонцето претставува извор на живот, енергија и богатство. Орелот симболизира моќ на државата и се користел низ минатото на Казахстан.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official site of the Akimat of Pavlodar Province - National emblem, flag and anthem of the Republic of Kazakhstan“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2009-10-27.

Поврзано[уреди | уреди извор]