Шакен Нијазбеков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шакен Нијазбеков
Роден(а)12 ноември 1938(1938-11-12)
Тараз, Казашка ССР, СССР
Починал(а)16 август 2014(2014-08-16) (возр. 75)
Алмати, Казахстан

Шакен Онласинович Нијазбеков (казашки: Шәкен Оңласынұлы Ниязбеков; руски: Шакен Онласынович Ниязбеков; 12 ноември 1938 - 16 август 2014) — казахстански уметник најпознат по дизајнирањето на знамето на Казахстан.

Роден е на 12 ноември 1938 година во Јамбул (денешен Тараз). Шакен Нијазбеков го напуштил средното училиште и се запишал на уметничко-индустрискиот факултет во Ленинград. За време на студирањето на овој факултет учествувал во реставраторски работи во Ермитаж, катедралата на Исакиев и Петродворец.

Проектот на Нијазбеков за националното знаме на Република Казахстан бил избран меѓу повеќе од 600 предлози.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kazakhstan bids farewell to Shaken Niyazbekov“. kazakh-tv.kz. 18 August 2014.