Знаме на Авганистан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Авганистан
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 27 октомври 1997; пред 26 години (1997-10-27)
15 август 2021; пред 2 години (2021-08-15)

Знамето на Авганистан се состои од бело поле на кое во црно е прикажан шехадетот. Тоа исто така е и знамето на талибанците, кои се власт во Авганистан од 2021 година.

По падот на Кабул во 2021 година, Исламскиот емират на Авганистан, т.е. талибанците, е де факто власт во Авганистан. Знамето на меѓународно признатата Исламска Република Авганистан (црно-црвено-зелена тробојка со националниот амблем во бело на средината) останува во употреба на меѓународно ниво, и исто така се употребува од движењето на отпорот во Авганистан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]