Прејди на содржината

Знаме на Јапонија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Јапонија
}}
Назив Hinomaru
Употреба граѓанско, државно и пловно знаме граѓанско и државно знаме, граѓанска и државно поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 13 август 1999
Опис Црвено сонце на бела основа

Знамето на Јапонија е националното знаме на царството кое е бело со голем црвен диск што го претставува сонцето. Знамето се усвоило за национално на 13 август 1999 иако се користело на пониско ниво уште од 15 век.

Бои[уреди | уреди извор]

Официјална боја (бела) Официјална боја (црвена) Систем на бои Извор Година
     N9 [1]      5R 4/12 [1] Munsell DSP Z 8701C Showa 48/1973
н/п      156 [2] DIC ODA Symbol Mark Guidelines Heisei 7/1995
н/п      0-100-90-0 CMYK ODA Symbol Mark Guidelines Heisei 7/1995
     N9.4 (акрилат) [1]      5.7R 3.7/15.5 (Acrylic) [1] Munsell DSP Z 8701E Heisei 20/2008
     N9.2 (најлон) [1]      6.2R 4/15.2 (Nylon) [1] Munsell DSP Z 8701E Heisei 20/2008

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Hexadecimal obtained by placing the colors in Feelimage Analyzer Архивирано на 25 јануари 2010 г.
  2. „DICカラーガイド情報検索(ver 1.4)“ (јапонски). DIC Corporation. Посетено на 2009-09-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]