Знаме на Турската Република Северен Кипар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Турската Република Северен Кипар
}}
Опис Бело знаме со две црвени ленти. Во средината има црвени полумесечина и ѕвезда.
Претседателско знаме.

Знамето на Турската Република Северен Кипар (турски: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı) е официјалното знаме на оваа меѓународно непризната држава. Знамето е составено од бела позадина на која има две еднакви хоризонтални црвени ленти. Помеѓу лентите, а во средината на знамето, се наоѓаат црвени полумесечина и ѕвезда. Централниот мотив на знамето е инспирирано од знамето на Турција. Знамето е избрано преку конкурс каде се избирале новите симболи на државата. Знамето на Северен Кипар се користи во рамките на државата, но и во дипломатските претставништва на ТР Северен Кипар, односно во Турција и Азербејџан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]