Знаме на Нагорно-Карабах

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Нагорно-Карабах
}}
Употреба државно знаме национално знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 2 јуни 1992
Опис Три хоризонтални ленти во црвена, сина и портокалова боја со бел орнамент од коцки во слободниот дел од знамето.

Знамето на Нагорно-Карабах е знаме на оваа непризната држава во Азербејџан. Знамето е изведено од знамето на Ерменија, но за разлика од ерменското, на ова има додадено бел орнамент или коцки. Знамето на Нагорно-Карабах е усвоено на 2 јуни 1992 година.[1] Знамето ги симболизира ерменското наследство, култура и население и белиот орнамент симболизира дека Нагорно Карабах е ексклава на Ерменија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]