Знаме на Либан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Либан
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 7 декември, 1943
Опис Три хоризонтални ленти во црвена, бела и црвена боја со либански кедар во средина.

Знамето на Либан е официјалното знаме на оваа азиска држава. Знамето е составено од три хоризонтални ленти во црвена, бела и црвена боја во приказ на зелен либански кедар во средината на знамето.[1]

Симболизам[уреди | уреди извор]

Знамето е составено за да биде неутрално и да не ја претставува ниту една религиска група во земјата. Црвената боја ја симболизира крвта пролеана за слобода на државата, додека белата лента симболизира мир и снегот кој ги покрива либанските планини. Либанскиот кедар симболизита издржливост и бесмртност.[2] Кедарот треба да е секогаш исцртан во зелена боја.[2]

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Верзии на либанското знаме[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The description of the flag is cited in the Lebanese Constitution, Chapter 1, Article 5“. Архивирано од изворникот на 2002-05-03. Посетено на 2011-04-15.
  2. 2,0 2,1 „The symbols of the republic“. Lebanese Presidency Official Site. Архивирано од изворникот 2007-12-23. Посетено на 2008-04-16.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]