Знаме на Индонезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Знаме на Индонезија
}}
Назив Sang Saka Merah Putih
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 17 август 1945
Опис две еднакви хоризонтални полиња, црвено и бело

Знамето на Индонезија, кое е познато и како Sang Saka Merah Putih ("Црвено-бело") на индонезиски,[1] е националното знаме на Индонезија кое се базира на знаме од 13 век од империјата Маџапахит.

Знамето е составено од две исто хоризонтални ленто со црвена горна и бела долна во сооднос од 2:3. Ова знаме е слично со знамињата на Полска, Монако и Сингапур. Белата боја означува чистота, додека црвената храброст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „National Flag, Coat of Arms, Anthem“. Embassy of Indonesia, Oslo, Norway. 1 мај 2007. архивирано од оригиналот на 19 октомври 2007. http://web.archive.org/web/20071019003238/http://indonesia-oslo.no/Political-Affairs/National-Flag-Coat-of-Arms-Anthem.html. конс. 22 јуни 2009 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]