Знаме на Валис и Футуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Валис и Футуна

Знамето на Валис и Футуна (неофицијално) е со црвена основа на која во горниот лев агол се наоѓа знамето на Франција, а на десната страна се наоѓа црвениот крст на Св. Андрија на бела позадина.

Официјалното знаме на островите е знамето на Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]