Знаме на Австралија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Австралија

Знамето на Австралија е комбинација на британското знаме, Јужниот крст (најсјајното соѕвездје на јужната полутопка; се состои од: Alpha Crucis, Beta Crucis, Gamma Crucis, Delta Crucis, Epsilon Crucis), и ѕвездите на Комонвелтот кои имаат 7 кракови. 6 од 7 краковите ги претставуваат 6-те сојузни држави во Австралија (Нов Јужен Велс, Квинсленд, Викторија, Тасманија, Јужна Австралија и Западна Австралија), додека пак седмиот крак ги претставува сите внатрешни и надворешни територии на Австралија.

Поврзано[уреди | уреди извор]