Нов Јужен Велс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нов Јужен Велс
New South Wales
Знаме Грб
ГеслоШтотуку воскресна, колку силно блескаш
ХимнаНапредувај, убава Австралијо

Нов Јужен Велс (црвена)
Нов Јужен Велс (црвена)
Нов Јужен Велс (црвена)
Главен градСиднеј
Најголем град Главниот Град
Службен јазик англиски
Уредување Држава под управа на Австралија
 •  Крал Чарлс III
 •  Гувернер Маргарет Бизли
 •  Премиер Крис Минс
Основана
 •  Британска Колонија 1788 год. 
 •  Одговорна Влада 1856 год. 
 •  Федерација 1901 год. 
Површина
 •  Вкупна 809,952 км2 
Население
 •  проценка за 2022 г. 8.130.115 
Валута Австралиски Долар
Се вози на лево
Страница
nsw.gov.au

Нов Јужен Велс, крат. НЈВ (англиски: New South Wales, NSW) — една од шесте сојузни држави на Австралија. Се граничи со Австралија на југ, Квинсленд на север,

Јужна Австралија на запад, и Тихиот Океан на исток. Нов јужен Велс е најстарата австралиска држава, создадена во 1788 г. како Британска колонија. Исто така е најголема држава во Австралија по население, со 6.889.100 жители во 2007 година. Главен и најголем град е Сиднеј.

Население[уреди | уреди извор]

Во Нов Јужен Велс се наоѓа повеќе од 6,5 милиони жители. Мнозинството живее во главниот град, Сиднеј и во други градови како Њукасл и Волонгонг. 63% од население живее во Сиднеј.

Наводи[уреди | уреди извор]