Прејди на содржината

Волонгонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волонгонг

Волонгонг (англиски: Wollongong, неформално се нарекува „Гонг“) е град кој се наоѓа во Илавара регион на Нов Јужен Велс, Австралија. Волонгонг лежи на тесната крајбрежна лента помеѓу Илаварра Ескармпмент и Тихиот Океан, 68 километри (42 милји) јужно од центарот на Сиднеј. Волонгонг имаше проценето градско население од 302.739 во јуни 2018 година, што го прави трет по големина град во Нов Јужен Велс по Сиднеј и Њукасл и десеттиот по големина град во Австралија.

Демографија

[уреди | уреди извор]

Митрополитот во Волонгонг ги вклучува предградијата, оддалечените градови и руралните средини што се протегаат од Хеленсбург на север до Кијама на југ. Според пописот од 2016 година, имало население од 285.678 лица.

  • Абориџините и островите на островот Торес Теснец сочинуваат 2,9% од населението.
  • 74,1% од луѓето се родени во Австралија. Следни најчести земји на раѓање беа Англија 4,2%, Македонија 1,3%, Кина 1,1%, Италија 1,1% и Нов Зеланд 1,0%.
  • 80,4% од луѓето дома зборувале само англиски. Другите јазици што се зборуваат дома вклучуваат македонски 2,2%, италијански 1,5%, мандарински 1,1%, арапски 1,1% и шпански 0,8%.
  • Најчести одговори за религијата беа Без религија 27,2%, Католички 26,1% и Англикански 17,9%.
  • 4,2% од вработените лица работеле во болници (освен психијатриски болници). Другите најголеми индустрии за вработување вклучуваат старечки услуги за нега на стари лица 2,6%, високо образование 2,6%, продавници за супермаркети и намирници 2,4% и кафулиња и ресторани 2,4%.

Волонгонг има јасно мултикултурно население. Многу мигранти беа привлечени во областа од можностите за работа во челични работи Порт Кембла во повоениот период и се населија во околните предградија како Крингила, Воравонг и Конистон. До 1966 година околу 60% од заработувачите на австралиската челична железарница се родени во странство кои доаѓаат од над 100 различни земји. Тука спаѓале британци, ирци, Македонци, шпанци, португалци, грци, италијанци, арапи, руси, босанци, хрвати, Срби, Германци, Турци, чилеани и бразилци. Со крајот на Белата Австралија политика овие беа проследени со индо-кинески бегалци во 1970-тите, Индијанците, Филипинците, Кинезите, Јапонците, Малезијците, Сингапурците, Корејците и Тихоокеанските острови во осумдесеттите и 1990-тите. Универзитетот продолжува да привлекува студенти и персонал од целиот свет, со околу 5.000 записи за студенти во странство.

Рагби лига

[уреди | уреди извор]

Клубот Св Ѓорге Илавара Драгонс рагби лига го претставува градот во конкуренција на Националната рагби лига (НРЛ). Клубот е формиран во спојувањето помеѓу. Змејови Свети Ѓорге Драгонс“ и „ Илавара челинери“ во 1999 година, и продолжува да игра неколку домашни игри на стадионот „ВИН“. Тие го освоија големото финале во НРЛ во 2010 година против Сиднеј Роудерс. Пред спојувањето, Илавара Стилери ја претставуваше областа во Премиер лигата на Новиот Јужен Велс Рагби лига и НРЛ помеѓу 1982 и 1998 година. Рагби-лига се игра во Волонгонг од 1911 година, а во областа има произведено најмалку 41 интернационалец. Лигата на локално ниво продолжува да има силен следен со голем број на екипи кои играат во натпреварите во Иливара Рагби лига и Група 7 рагби лига. Сечињата Илавара го претставуваат регионот Илавара во Купот на Нов Јужен Велс и Купот на Харолд Метјус.

Други спортови

[уреди | уреди извор]

Збратимени градови со пријателство

[уреди | уреди извор]

Волонгонг има аранжмани со сестрински град и пријателство со:[1]

  • Кавасаки, Јапонија, официјално основана 1988 година
  • Охрид, Македонија, основана 1981 година, завршен, формално повторно воспоставен 1999 година
  • Лонгјан, Народна Република Кина (град на пријателство), официјално основана 2001 година
  1. „Sister cities“. Wollongong City Council. 26 July 2010. Архивирано од изворникот на 17 October 2010. Посетено на 7 November 2010.