Њукасл (Австралија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Њукасл

Њукасл, (англиски: Newcastle) градското подрачје е втора најнаселена област во австралиската држава Нов Јужен Велс и се состои од Њукасл и Град на езерото Меквари, Град Цеснок, Град Мајтланд и Совет на Порт Стивенс.

Сместен на устието на реката Хантер, тој е доминантен град во регионот на Хантер. Познат по својот јаглен, castукасл е најголемиот пристаниште за извоз на јаглен во светот, извезува 159,9 милиони тони јаглен во 2017 година. Надвор од градот, ловецот регион поседува големи наоѓалишта на јаглен. Геолошки, областа се наоѓа во централно-источниот дел на сливот на Сиднеј.

Историја[уреди | уреди извор]

Абориџинска историја[уреди | уреди извор]

Њукасл и долниот Хантер регион традиционално се окупирани од страна на (Awabakal и Worimi) Абориџините, кој се нарекува областа (Malubimba).

Европска населба[уреди | уреди извор]

Во септември 1797 година, поручникот Joн Шортланд стана првиот европски доселеник што ја истражувал областа. Неговото откритие на областа беше во голема мерка случајно; бидејќи тој бил испратен во потрага по голем број осуденици кои заплениле локално изграден брод наречен Камберленд, додека таа пловела од Сиднеј Коув. Додека се враќал, потполковникот Шортланд влегол во она што подоцна го опишал како „многу добра река“, што го именувал по гувернерот на Нов Јужен Велс, Јон Хантер. Тој се врати со извештаи за пристаништето длабоко во вода и изобилството јаглен во областа. Во текот на следните две години, јагленот ископан од областа беше првиот извоз на колонијата Нов Јужен Велс.

19-ти и почетокот на 20 век[уреди | уреди извор]

Рударството за јаглен започна сериозно на 3 мај 1833 година кога австралиското земјоделско друштво добило грантови во касл плус 31-годишен монопол на сообраќајот на јаглен во тој град. Понуда Другите колекционери беа во рамките на 16 километри полупречник на градот. Главните рудници за јаглен беа сместени во колациите на Стоктон, Тигс Хил, Карингтон и на Њукасл јагленот и на бакарната компанија во Мереватер (ги вклучува Глебе), Волсенд и костурите на Вората. Сите операции беа затворени до почетокот на 1960-тите.

На 10 декември 1831 година, австралиското земјоделско друштво официјално ја отвори првата железничка пруга во Австралија, на пресекот на Браун и Црквата Улици, Њукасл. Приватна сопственост и управувана за сервисирање на рудникот за јаглен „ Пит“, тоа беше железо железо- рибска железница на наклонет авион како гравитациска железница.

Челик[уреди | уреди извор]

Во 1911 година, БХП (Broken Hill Propriety) го избра градот како место за челични работи заради изобилството на јаглен. Земјата ставена настрана беше главна недвижен имот, на јужниот раб на пристаништето. Во 1915 година, челик BHP се отвори, започнувајќи период од околу 80 години доминирајќи во челичните работи и во тешката индустрија. Бидејќи Мејфилд и предградијата околу челичарницата се намалиле во популарност заради загадување, челичните работи напредувале, станувајќи најголем работодавец во регионот.

Катастрофи[уреди | уреди извор]

На 28 декември 1989 година, њукасл доживеа земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, во кој загинаа 13 лица, беа повредени 162 и уништени или сериозно оштетени голем број на истакнати згради. Некои требаше да бидат срушени, вклучително и големиот хотел Георгеорџ во Скот Стрит (град), Векот театар во Бродмидоу, Хантер театарот (порано „Starвезда“) и мнозинството од училиштето „Раскрсница“ во Мереветтер. Дел од Работничкиот клуб во Њукасл, популарно место, беше уништен, а подоцна беше заменет со нова структура. Следната економска рецесија на раните 90-ти години значеше дека на градот му беа потребни неколку години за да се опорави. Сепак, улицата „Беомонт“, Хамилтон, каде многу згради претрпеле големи штети, станала просперитетна космополитска лента за ресторани по земјотресот и сè уште трае силно. Земјотресот помогна да се забрза бизнисот во оваа приградска лента.

Спорт[уреди | уреди извор]

Неколку различни фудбалски кодови се популарни спортови во њукасл, при што барем еден се играше од средината на 1800-тите години.

Рагби лига[уреди | уреди извор]

Спортските тимови на castукасл кои играат на националните натпреварувања вклучуваат Knукасл Најтс, тим кој игра во премиерното првенство во рагби-лига во Австралија, Националната рагби лига. Витезите играат на стадионот Мекдоналд јоне.

Фудбал (асоцијација фудбал)[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Њукасл Јеtс, кој игра во фудбалско највисоко ниво во Австралија, А-лига, исто така игра на стадионот Мекдоналд Јоне. Њукасл Јетс победи во натпреварувањето во А-лига во третата сезона, совладувајќи ги локалните соперници од Сентрал Кост Маринерс во големото финале. Јетс играат во сезоната 2015/16 во А-лигата, а нивната единаесетта во националното натпреварување во Австралија.

Градот, исто така, одигра домаќин на 4 натпревари од Азискиот куп во АФЦ 2015 година, вклучувајќи го и полуфиналето меѓу Австралија и Обединетите Арапски Емирати, како и плеј-офот за 3-то место меѓу Обединетите Арапски Емирати и Ирак.

Близначки градови - сестрински градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]