Перт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Згради во Перт

Перт (англ. Perth) е главниот град на Западна Австралија со над 1.650.000 жители (2009), што го прави четврти град по големина (по Сиднеј, Мелбурн и Бризбејн). Основан е во 1829 година.