Список на главни градови во Австралија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Австралија има осум главни градови, кои функционираат на поддржавно ниво. Канбера е главен град, но само на целата држава. Мелбурн бил главен град на државата од обединувањето на Австралија во 1901, па сè до 1927, кога владата се преселила во новосоздадениот град Канбера.

Во секој главен град административните органи вршат засебни правосудни, управни и законодавни должности за својата сојузна држава. Овие градови се воедно и најнаселените во своето подрачје. Надворешната територија Норфолшки Остров исто така има главен град - Кингстон, но ова е само административен центар; де факто главен град е Бернт Пајн.[1]

Сојузна држава Главен град Население[2] Слика
Австралија и
Австралиска
престолнинска
територија
Канбера (Канбера е главен град на Австралија, но не и на ТАГГ, туку само нејзино најважно населено место) 395 126[3]
Градскиот центар од Маунт Ејнзли, со кулата Телстра во позадината
Нов Јужен Велс Сиднеј 4 399 722
Панорама на центарот на Сиднеј
Викторија Мелбурн 3 892 419
Центарот на Мелбурн и реката Јара
Квинсленд Бризбејн 1 945 639
Центарот на Бризбејн со Сториевиот мост на преден план
Западна Австралија Перт 1 602 559
Панорама на центарот на Перт
Јужна Австралија Аделаида 1 172 105
Тасманија Хобарт 209 287
Центарот на Хобарт со Маунт Велингтон од Уставниот Док
Северна Територија Дарвин 120 652
Поглед на центарот на Дарвин

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Норфолшки Остров - Кингстон Домашна страница на Норфолшкиот Остров (англиски)
  2. „3218.0 - Прираст на регионалното население, Австралија, август 2007“. Австралиско биро за статистика. (англиски)
  3. Статистичкиот регион на Канбера го опфаќа и соседниот град Квинбијан.