Кингстон (Норфолшки Остров)

Координати: 29°4′S 167°58′E / 29.067° ЈГШ; 167.967° ИГД / -29.067; 167.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гат на крајбрежјето на Кингстон
Стариот затвор во Кингстон

Кингстон (англ. Kingston) е главен град на австралиската јужнопацифичка територија Норфолшки Остров. Меѓу позначајните знаменитости во местото се вбројуваат гробиштата, рушевините на домовите на офицерите (на Квалити Роу), владиниот дом, историската црква Сите Светители, Старата касарна и Новата касарна каде што е сместена денешната управа на Норфолшкиот Остров, како и просториите на Законодавното собрание.

Населбата е на местото каде што впловил Филип Гидли Кинг заедно со 22 доселеници (меѓу кои и 9 машки и 6 женски осуденици) на 6 март 1788, помалку од 2 месеца по основањето на британската колонија Нов Јужен Велс.

Гратчето е само административен и историски центар, но сепак игра суштинска улога во културата на островот. Де факто главниот град на островот е Бернт Пајн.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

29°4′S 167°58′E / 29.067° ЈГШ; 167.967° ИГД / -29.067; 167.967