Јужна Австралија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Положба на Јужна Австралија

Јужна Австралија (англиски: South Australia) е една од шесте сојузни држави на Австралија. Се граничи со Викторија и Нов Јужен Велс на исток, Квинсленд на североисток, Северната Територија на север, Западна Австралија на запад и Јужниот Океан на југ. Главен град е Аделаида.

Поврзано[уреди | уреди извор]