Јужен Океан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јужниот Океан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Southern Ocean.png
Oceanus.png
Океани

Јужен Океан, познати уште како Голем Јужен Океан, Антарктички Океан, Јужен Поларен Океан или Јужен Леден Океан, е океан што е раcположен северно од Антарктикот и јужно од 60° ЈГШ. Овој океан е четврти по голема со 20.327.000 км².

Природни ресурси[уреди | уреди извор]