Кокосови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кокосови Острови
Знаме Грб
ГеслоMaju Pulu Kita  (малајски)
„Нашиот развиен остров“
Главен градВест Ајленд
Најголем село Бантам (Хоум Ајленд)
Службен јазик англиски (дефакто)
Демоним
  • Кокосовци
  • Кокосовоостровјани
Уредување дедерална уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Претседател на грофовијата Ајндил Минком
територија на Австралија
 •  припоени од
Британската Империја

1857 
 •  предадени во
надлежност на Австралија

1955 
Површина
 •  Вкупна 14 км2 
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 596[1] (241)
 •  Густина 43 жит/км2 (н/п)
Валута австралиски долар (AUD)
Часовен појас CCT (UTC+06:30)
НДД .cc
Повик. бр. 61 891
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Индиски Океан" does not exist|300px|Кокосови О-ви is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Индиски Океан" does not exist]]
Кокосови О-ви
Местоположба на Кокосовите Острови во Индискиот Океан.

Територијата на Кокосовите Острови или Килиншки Острови (англ. Cocos (Keeling) Islands) се територија на Австралија кои се со самоуправа. Оваа земја се состои два атола и дваесет и седум корални острови. Островите се наоѓаат во Индискиот Океан и на пола пат од Австралија и Шри Ланка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кокосови Острови“. Светска книга на факти. ЦИА. Посетено на 27 јануари 2012. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 12°07′S 96°54′E / 12.117° ЈГШ; 96.900° ИГД / -12.117; 96.900