Бантам (Кокосови Острови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Домашен остров, островите Кокос, Австралија
Бантам - Домашен остров, островите Кокос, Австралија

Бантам (Bantam) е најголемото населено место на Кокосовите Острови. Се наоѓа на островот Хоум Ајленд и има население од околу 500 жители, сите Кокосови Малајци.

Координати: 12°07′05″ S; 96°53′45″ E / 12.1181° ЈГШ; 96.8958° ИГД / -12.1181; 96.8958