Вест Ајленд

Координати: 12°11′13″S 96°49′42″E / 12.18694° ЈГШ; 96.82833° ИГД / -12.18694; 96.82833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на аеродромот

Вест Ајленд (англ. West Island = „Западен Остров“) е главен град на Кокосовите Острови. Населението брои околу 120 жители. Ова е помалку населениот од двата населени острови во земјата (другиот е Хоум Ајленд).

Вест Ајленд бил дел од плантажата Клунис-Рос, со авионско слетувалиште кое се користело во Втората светска војна. Освен управни објекти, местото има колонијал за мешана стока, аеродром и сместување за туристи.

12°11′13″S 96°49′42″E / 12.18694° ЈГШ; 96.82833° ИГД / -12.18694; 96.82833