Бејкеров Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бејкеровиот Остров
Карта на Бејкеровиот Остров

Бејкеровиот Остров или Бејкер (англиски: Baker Island) — атол во Тихиот Океан кој припаѓа на американските острови. Има површина од 1,5 км2 и се наоѓа југозападно од Хонолулу на координатите 11.7 северно и 28.7 западно.

Историја[уреди | уреди извор]

САд го имаат припоено островот во 1857 година. Во 1935. имало обид да се насели, што и не успеало поради почетокот на Втората светска војна.