Аризона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аризона
State of Arizona
Знаме на Аризона Печат на Аризона
Знаме Печат
Прекар(и): The Grand Canyon State (Држава на Големиот кањон),
The Copper State
(Држава на бакарот)
Гесло: Ditat Deus
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA AZ.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Говорени јазици Англиски 74,1%,
шпански 19.5%,
навахо 1.9%
Главен град Финикс
Најголем град Финикс
Површина  6. место
 - Вкупно 295 254 км²
 - Широчина 500 км
 - Должина 645 км
 - % вода 0,32
 - Гео. ширина 31° 20′ N до 37° N
 - Гео. должина 109° 3′ W до 114° 49′ W
Население  16. место
 - Вкупно 5 130 632
 - Густина 17,43/км² (36. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Врв Хамфрис[1]
3 851 м
 - Најниска точка Колорадо (река)[1]
22 м
Влез во сојузот  14 февруари, 1912 (48)
Гувернер Џенет Наполитано (Д)
Сенатори Џон Меккејн (Р)
Џон Кал (Р)
Делегација на конгресот
Часовни појаси  
 - Најголемиот дел Планинска: UTC-7/
 - Навахо Планинска: UTC-7/-6
Кратенки AZ US-AZ
Портал www.az.gov

Аризона (англиски: Arizona) — американска сојузна држава со главен град Финикс.

Аризона како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Додека стигнам во Аризона“ (By The Time I Get To Arizona) - песна на американската рап-група „Паблик енеми“ (Public Enemy) од 1991 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);
  2. DISCOGS, Public Enemy ‎– Apocalypse 91... The Enemy Strikes Black (пристапено на 25.8.2019)

Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 34° СГШ 112° ЗГД