Знаме на Аризона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Аризона
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме
Сразмер 2:3
Усвоено јануари 25, 1917; пред 104 години (1917-01-25)

Знамето на Аризона се состои од 13 зраци на црвена и заварено-жолта боја на првата половина. Црвената и жолтата боја исто така го симболизираат живописниот пејзаж на Аризона. Централната ѕвезда означува производство на бакар (Аризона произведува повеќе бакар од која било друга држава во земјата).

Висината на знамето е висока две единици додека ширината е широка три единици. Сончевите зраци на врвот се поделени на 13 еднакви сегменти, почнувајќи со црвено и наизменично со злато сè додека зраците не завршат. Во центарот на знамето, бакарната ѕвезда е висока една единица, додека остатокот од знамето е покриено со сина секција со јачина од една единица и ширина три единици. Боите на црвена и сината боја се иста сенка што се користи на знамето на Соединетите држави. Предложената големина на знамето е четири на шест метри, при што ѕвездата е висока две стапки.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Специфичните бои на ѕвездата во бакарна боја не се утврдени со закон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flags of the World.