Знаме на Соединетите Американски Држави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Знамето на САД.

Знамето на Соединетите Американски Држави се состои од тринаесет еднакви ленти наизменично црвени со бели, со син правоаголник во кантон на кој има 50 мали бели петокраки ѕвезди сместени во 5 реда од по шест наизменично со 4 реда од по 5. 50-те ѕведички ги претставуваат сојузните држави на САД, а 13-те ленти ги претставуваат првобитните тринаесет колонии кои се побуниле против Британската круна (и влада) и станале првите сојузни држави.

Знамето на САД е еден од најкористените и најпрепознатливите симболи на земјата. Во САД тоа често се истакнува не само на јавни згради, туку и на приватни домови како и на возила, облека, и сл.

Знамето на САД за првпат е усвоено од Конгресот на САД на 14 јуни, 1777, и оттогаш овој ден во САД се прославува како Ден на знамето. Првото знаме на САД имало само 13 ѕвездички, бидејќи тогаш федерацијата се состоела од 13 сојузни држави.

Развој на знамето[уреди | уреди извор]

Во следната табела се прикажани сите варијанти на знамето на САД, односно неговиот развој. До знамето со 48 ѕвезди не постоела стандардизација на распоредот на ѕвездите. Исто така боите не биле стандардизирани сè до 1934

број на ѕвезди број на ленти дизајн држави претставени со новите ѕвезди датум на воведување период на употреба
0 13 Grand Union Flag.svg н/п 01775-12-03декември 3, 1775[1] – 14 јуни 1777 1½ години
(18 месеци)
13 13 US flag 13 stars.svg
US flag 13 stars – Betsy Ross.svg Cowpens Flag.svg
Делавер, Пенсилванија, Њу Џерзи, Џорџија, Конектикат, Масачусетс, Мериленд, Јужна Каролина, Њу Хемпшир, Вирџинија, Њујорк, Северна Каролина, Род Ајленд 01777-06-14јуни 14, 1777 – 1 мај 1795 18 години
(215 месеци)
15 15 StarSpangledBannerFlag.svg Вермонт, Кентаки 01795-05-01мај 1, 1795 – 3 јули 1818 23 години
(278 месеци)
20 13 US flag 20 stars.svg US 20 Star GreatStar Flag.svg Индијана, Луизијана, Мисисипи, Охајо, Тенеси 01818-07-04јули 4, 1818 – 3 јули 1819 1 година
(12 месеци)
21 13 US flag 21 stars.svg Илиноис 01819-07-04јули 4, 1819 – 3 јули 1820 1 година
(12 месеци)
23 13 US flag 23 stars.svg Алабама, Мејн 01820-07-04јули 4, 1820 – 3 јули 1822 2 години
(24 месеци)
24 13 US flag 24 stars.svg Мисури 01822-07-04јули 4, 1822 – 3 јули 1836
1831 term "Old Glory" coined
14 години
(168 месеци)
25 13 US flag 25 stars.svg Арканзас 01836-07-04јули 4, 1836 – 3 јули 1837 1 година
(12 месеци)
26 13 US flag 26 stars.svg US 26 Star GreatStar Flag.svg Мичиген 01837-07-04јули 4, 1837 – 3 јули 1845 8 години
(96 месеци)
27 13 US flag 27 stars.svg Флорида 01845-07-04јули 4, 1845 – 3 јули 1846 1 година
(12 месеци)
28 13 US flag 28 stars.svg Тексас 01846-07-04јули 4, 1846 – 3 јули 1847 1 година
(12 месеци)
29 13 US flag 29 stars.svg US 29 Star Diamond Pattern Flag.svg Ајова 01847-07-04јули 4, 1847 – 3 јули 1848 1 година
(12 месеци)
30 13 US flag 30 stars.svg Висконсин 01848-07-04јули 4, 1848 – 3 јули 1851 3 години
(36 месеци)
31 13 US flag 31 stars.svg Калифорнија 01851-07-04јули 4, 1851 – 3 јули 1858 7 години
(84 месеци)
32 13 US flag 32 stars.svg Минесота 01858-07-04јули 4, 1858 – 3 јули 1859 1 година
(12 месеци)
33 13 US flag 33 stars.svg US 33 Star Fort Sumter Flag.svg
US 33 Star GreatStar Flag.svg US 33 Star Flag 2.png
Орегон 01859-07-04јули 4, 1859 – 3 јули 1861 2 години
(24 месеци)
34 13 US flag 34 stars.svg Канзас 01861-07-04јули 4, 1861 – 3 јули 1863 2 години
(24 месеци)
35 13 US flag 35 stars.svg Западна Вирџинија 01863-07-04јули 4, 1863 – 3 јули 1865 2 години
(24 месеци)
36 13 US flag 36 stars.svg US 36 Star Wagon Wheel Flag.svg Невада 01865-07-04јули 4, 1865 – 3 јули 1867 2 years
(24 месеци)
37 13 US flag 37 stars.svg US 37 Star Medallion Centennial Flag.svg Небраска 01867-07-04јули 4, 1867 – 3 јули 1877 10 години
(120 месеци)
38 13 US flag 38 stars.svg US 38 Star Flag concentric circles.svg Колорадо 01877-07-04јули 4, 1877 – 3 јули 1890 13 години
(156 месеци)
43 13 US flag 43 stars.svg Ајдахо, Монтана, Северна Дакота, Јужна Дакота, Вашингтон 01890-07-04јули 4, 1890 – 3 јули 1891 1 година
(12 месеци)
44 13 US flag 44 stars.svg Вајоминг 01891-07-04јули 4, 1891 – 3 јули 1896 5 години
(60 месеци)
45 13 US flag 45 stars.svg Јута 01896-07-04јули 4, 1896 – 3 јули 1908 12 години
(144 месеци)
46 13 US flag 46 stars.svg Оклахома 01908-07-04јули 4, 1908 – 3 јули, 1912 4 години
(48 месеци)
48 13 US flag 48 stars.svg Аризона, Ново Мексико 01912-07-04јули 4, 1912 – 3 јули 1959 47 години
(564 месеци)
49 13 US flag 49 stars.svg Алјаска 01959-07-04јули 4, 1959 – 3 јули 1960 1 година
(12 месеци)
50 13 Flag of the United States (Pantone).svg Хаваи 01960-07-04јули 4, 1960 – денес 55 години
(618 месеци)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leepson, Marc. (2005). Flag: An American Biography. New York: St. Martin's Press.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]