Прејди на содржината

Знаме на Гватемала

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Гватемала
}}
Употреба државно, воено, управно пловно и морнаричко знаме државно и воено знаме, државна и военоморнаричко знаме национален симбол на Гватемала
Сразмер 2:3
Усвоено 1871
Опис Три хоризонтални ленти во сина, бела и сина боја со националниот грб во средина.
Граѓанско знаме.
Претседателско знаме.

Знамето на Гватемала е официјалното знаме на државата. Знамето е составено од три еднакви вертикални ленти во сина, бела и сина боја со приказ на државниот грб на белата лента во средината на знамето. Сините ленти ја симболизираат местоположбата на државата помеѓу океан но и небото, додека белата симболизира мир и чистота.

Останати знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]