Знаме на Соединетите Американски Држави

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Знаме на САД)
Знамето на САД.

Знамето на Соединетите Американски Држави се состои од тринаесет еднакви ленти наизменично црвени со бели, со син правоаголник во кантон на кој има 50 мали бели петокраки ѕвезди сместени во 5 реда од по шест наизменично со 4 реда од по 5. 50-те ѕведички ги претставуваат сојузните држави на САД, а 13-те ленти ги претставуваат првобитните тринаесет колонии кои се побуниле против Британската круна (и влада) и станале првите сојузни држави.

Знамето на САД е еден од најкористените и најпрепознатливите симболи на земјата. Во САД тоа често се истакнува не само на јавни згради, туку и на приватни домови како и на возила, облека, и сл.

Знамето на САД за првпат е усвоено од Конгресот на САД на 14 јуни 1777, и оттогаш овој ден во САД се прославува како Ден на знамето. Првото знаме на САД имало само 13 ѕвездички, бидејќи тогаш федерацијата се состоела од 13 сојузни држави.

Развој на знамето[уреди | уреди извор]

Во следната табела се прикажани сите варијанти на знамето на САД, односно неговиот развој. До знамето со 48 ѕвезди не постоела стандардизација на распоредот на ѕвездите. Исто така боите не биле стандардизирани сè до 1934

број на ѕвезди број на ленти дизајн држави претставени со новите ѕвезди датум на воведување период на употреба
FIAV historical.svg0 FIAV historical.svg 13 Flag of the United States (1776–1777).svg FIAV historical.svgн/п FIAV historical.svg3 декември 1775[1] – 14 јуни 1777 1½ години
(18 месеци)
FIAV historical.svg13 FIAV historical.svg13 Flag of the United States (1777–1795).svg
Betsy Ross flag.svg Cowpens Flag.svg
Делавер, Пенсилванија, Њу Џерси, Џорџија, Конектикат, Масачусетс, Мериленд, Јужна Каролина, Њу Хемпшир, Вирџинија, Њујорк, Северна Каролина, Род Ајленд FIAV historical.svg14 јуни 1777 – 1 мај 1795 18 години
(215 месеци)
FIAV historical.svg15 FIAV historical.svg15 Flag of the United States (1795–1818).svg Вермонт, Кентаки 1 мај 1795 – 3 јули 1818 23 години
(278 месеци)
FIAV historical.svg20 FIAV historical.svg13 Flag of the United States (1818-1819).svg US 20 Star GreatStar Flag.svg Индијана, Луизијана, Мисисипи, Охајо, Тенеси FIAV historical.svg4 јули 1818 – 3 јули 1819 1 година
(12 месеци)
FIAV historical.svg21 FIAV historical.svg13 Flag of the United States (1819–1820).svg Илиноис FIAV historical.svg4 јули 1819 – 3 јули 1820 1 година
(12 месеци)
23 13 Flag of the United States (1820–1822).svg Алабама, Мејн 4 јули 1820 – 3 јули 1822 2 години
(24 месеци)
24 13 Flag of the United States (1822-1836).svg Мисури 4 јули 1822 – 3 јули 1836
1831 term "Old Glory" coined
14 години
(168 месеци)
25 13 Flag of the United States (1836–1837).svg Арканзас 4 јули 1836 – 3 јули 1837 1 година
(12 месеци)
26 13 Flag of the United States (1837–1845).svg US 26 Star GreatStar Flag.svg Мичиген 4 јули 1837 – 3 јули 1845 8 години
(96 месеци)
27 13 Flag of the United States (1845–1846).svg Флорида 4 јули 1845 – 3 јули 1846 1 година
(12 месеци)
28 13 Flag of the United States (1846–1847).svg Тексас 4 јули 1846 – 3 јули 1847 1 година
(12 месеци)
29 13 Flag of the United States (1847–1848).svg US 29 Star Diamond Pattern Flag.svg Ајова 4 јули 1847 – 3 јули 1848 1 година
(12 месеци)
30 13 Flag of the United States (1848–1851).svg Висконсин 4 јули 1848 – 3 јули 1851 3 години
(36 месеци)
31 13 Flag of the United States (1851–1858).svg Калифорнија 4 јули 1851 – 3 јули 1858 7 години
(84 месеци)
32 13 Flag of the United States (1858–1859).svg Минесота 4 јули 1858 – 3 јули 1859 1 година
(12 месеци)
33 13 Flag of the United States (1859–1861).svg US 33 Star Fort Sumter Flag.svg
US 33 Star GreatStar Flag.svg US 33 Star Flag 2.png
Орегон 4 јули 1859 – 3 јули 1861 2 години
(24 месеци)
34 13 Flag of the United States (1861-1863).svg Канзас 4 јули 1861 – 3 јули 1863 2 години
(24 месеци)
35 13 Flag of the United States (1863-1865).svg Западна Вирџинија 4 јули 1863 – 3 јули 1865 2 години
(24 месеци)
36 13 Flag of the United States (1865–1867).svg US 36 Star Wagon Wheel Flag.svg Невада 4 јули 1865 – 3 јули 1867 2 years
(24 месеци)
37 13 Flag of the United States (1867–1877).svg US 37 Star Medallion Centennial Flag.svg Небраска 4 јули 1867 – 3 јули 1877 10 години
(120 месеци)
38 13 Flag of the United States (1877–1890).svg US 38 Star Flag concentric circles.svg Колорадо 4 јули 1877 – 3 јули 1890 13 години
(156 месеци)
43 13 Flag of the United States (1890-1891).svg Ајдахо, Монтана, Северна Дакота, Јужна Дакота, Вашингтон 4 јули 1890 – 3 јули 1891 1 година
(12 месеци)
44 13 Flag of the United States (1891–1896).svg Вајоминг 4 јули 1891 – 3 јули 1896 5 години
(60 месеци)
45 13 Flag of the United States (1896–1908).svg Јута 4 јули 1896 – 3 јули 1908 12 години
(144 месеци)
46 13 Flag of the United States (1908–1912).svg Оклахома 4 јули 1908 – 3 јули 1912 4 години
(48 месеци)
48 13 Flag of the United States (1912-1959).svg Аризона, Ново Мексико 4 јули 1912 – 3 јули 1959 47 години
(564 месеци)
49 13 US flag 49 stars.svg Алјаска 4 јули 1959 – 3 јули 1960 1 година
(12 месеци)
50 13 Flag of the United States (Pantone).svg Хаваи 4 јули 1960 – денес 62 години
(618 месеци)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leepson, Marc. (2005). Flag: An American Biography. New York: St. Martin's Press.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]