Прејди на содржината

Знаме на Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Знаме на Клипертон)

Знаме на Франција
}}
Назив Триколор
Употреба државно знаме национално знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 15 февруари 1794 (1794-02-15)
Опис Три вертикални ленти во сина, бела и црвена боја
Творец Жилбер Лафајет, Жак-Луј Давид
}}
Варијанта на знамето на Франција
Употреба пловно знаме национално поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 17 мај 1853 (1853-05-17)
Опис Исто како и претходното, но со различни големини на лентите со размер 30:33:37

Знамето на Франција (француски: drapeau tricolore, drapeau français или les couleurs) е официјалното знаме на оваа европска држава. Знамето е познато како француски триколор или само како триколор. Знамето е составено од три еднакви вертикални ленти во сина, бела и црвена боја.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Scheme Сина Бела Црвена
Pantone[1] Рефлексивна сина Safe Црвена 032
CMYK 100.70.0.5 0.0.0.0 0.90.86.0
RGB[1] (0,85,164) (255,255,255) (250,60,50)
HTML[1] #0055A4 #FFFFFF #EF4135
СПБ S 2565 R80B н/п S 0580 Y80R

Симболизам[уреди | уреди извор]

Сината и црвена боја се традиционални бои на Париз кои и денес се користат на парискиот грб. Сината се поврзува со Свети Мартин Турски, додека црвената со Свети Денис. Белата боја се сметала за традиционална француска боја и била нарекувана „античка француска боја“. Белата боја била додадена на револуционерните бои (црвена и сина) и се создал триколорот.[2]

Француските училишта ги учат децата дека секоја боја претставува слој од стариот режим: белата е симболизам за свештеништвото, црвената за благородниците и сината за буржуазијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Die Symbole der französischen Republik“ (германски). Embassy of the French Republic in Germany. Посетено на 2009-09-28.
  2. „The French flag“. Архивирано од изворникот на 2008-10-14. Посетено на 2008-03-22.

Додатни информации[уреди | уреди извор]

  • Flags Through the Ages and Across the World, Smith, Whitney, McGraw-Hill Book Co. Ltd, England, 1975. ISBN 0-07-059093-1.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]